Jak chránit duševní zdraví teenagerů

V nedávné studii Facebook přiznal, že Instagram způsobuje lidem psychické problémy, a to zejména dívkám. Až 32% uživatelů ve věku 13-19 let přiznalo, že pokud se necítí psychicky dobře, Instagram jejich stav ještě zhorší.

Na to Instagram vyhlásil, že přijme určitá opatření, aby zmírnil negativní dopady na psychiku svých uživatelů. Jenže, jak se říká „čertu věř a peklem se ti odmění“. Lidé by proto neměli takové pochybné služby vůbec využívat. Pokud to však dělají, musí také přemýšlet o důsledcích svého jednání. Přinejmenším by měli dodržovat následující opatření:

  • - nesledovat účty, které jim způsobují nejistotu, smutek, ohrožení, rozčilení
  • - výrazně omezit používání sociálních médií a stanovit si horní hranici pro každý den, např. 2 hodiny
  • - alespoň jeden den v týdnu nepoužívat internet ani mobil, nejvhodnější je na to sobota, kdy je možné provádět řadu jiných aktivit

Pro teenagery je také jedním z velkých problémů kyberšikana. V tomto věku jsou lidé velmi náchylní na přebírání různých vzorců chování, idealizování si zpěváků, herců, youtuberů a naopak k podceňování sebe samých kvůli vzhledu, neúspěchům ve sportu nebo ve škole apod. A opět jsme u otázky používání sociálních médií. Když je lidé nebudou používat, nebude ani kyberšikana.

Je třeba si uvědomit, že žádná sociální síť neudělá nic, co by ji připravilo o pozornost uživatelů, to znamená o peníze. Různá prohlášení, že napříště už bude všechno lepší, vstřícnější k uživatelům a mnohem bezpečnější jsou jen plané řeči. Nic takového se nestane. Proto musíme začít sami od sebe.