I dálkový ovladač vás může špehovat

Je těžké si představit, jaká zařízení mohou být využita ke špehování. Asi těžko bychom předpokládali, že i dálkový ovladač může být jedním z nich. Vědci Lehman a Ziv z izraelské společnosti Guardicore ukázali, že to možné je.

Předmětem výzkumu byl ovladač set-top boxu Comcast, Xfinity X1. Tento dálkový ovladač má možnost hlasového ovládání, takže je vybaven mikrofonem a také procesorem. Zařízení implementuje dvě technologie přenosu dat. Ke změně kanálů a dalších jednoduchých akcí se používá standardní infračervený vysílač, jehož hlavní výhodou je nízká spotřeba energie. V případech, kdy je požadována vyšší rychlost přenosu dat, používá řídicí jednotka rádiové rozhraní, které umožňuje nejen odesílat data do zařízení, ale také je přijímat.

Stejně jako mnoho jiných moderních zařízení je i tento ovladač v podstatě počítačem, a proto může být hacknut. Je tedy možné odposlouchávat hovory v místnosti a záznamy pak někam odesílat.

Naštěstí jde stále o velmi složitý postup, který navíc vyžaduje shody několika proměnných. Běžní uživatelé se tak zatím nemají čeho obávat, avšak zde je již vidět, kam to vše směřuje.