Co je doxing

Představte si situaci, že jezdíte pravidelně na kole a do aplikace si zadáváte trasy. Nevíte ale, že tato aplikace posílá trasy do veřejné databáze cyklotras. Následně se někde stane nehoda a v osudnou chvíli jste se podle trasy nacházeli právě v tomto místě. Někdo odvodí, že za nehodu můžete právě vy a tyto údaje zveřejní na sociální síti. Je jedno, že jste toto místo míjeli o 30 sekund dříve a o nehodě vůbec nevíte. Jste viník!

Nebo jiný příklad z druhé strany. Zjistíte, že o vás nějaká osoba píše urážlivé statusy. Není tak složité ji vypátrat, což jste udělali. Následně zveřejníte na svém profilu veškeré údaje o této osobě a její činnosti, což zaujme jejího zaměstnavatele natolik, že bude propuštěna ze zaměstnání. Jenže tato osoba neměla s útokem na vás nic společného. Její účet by totiž hacknutý.

V obou případech došlo k omylu s fatálními následky.

Sběr a zveřejnění identifikačních údajů online bez souhlasu majitele se nazývá doxing. A kromě toho, že je nepříjemný, může také poškodit skutečný život, pověst, zaměstnání a dokonce i fyzickou bezpečnost oběti.

Důvody doxingu se mohou lišit. Lidé mohou mít dobré úmysly a věřit, že tím pomáhají k odhalení zločinců nebo prevenci kriminality. Jiní se ale chtějí někomu pomstít a poškodit jeho pověst. Jde o velmi nebezpečnou věc, protože zjistit nejrůznější osobní data je dnes poměrně jednoduché. Co s tím?

  • 1. Nedávejte své osobní údaje na internet. Pokud je někde máte, ihned je odstraňte.
  • 2. Používejte silná a jedinečná hesla, případně i dvoustupňové ověřování.
  • 3. Nepoužívejte jeden účet služby k přihlášení do druhé (typicky přes Google nebo Facebook účet, kdy se přihlásíte do dalších služeb/aplikací).
  • 4. Zkontrolujte všechny aplikace ve vašem mobilním zařízení, zda neshromaždují osobní údaje, nemají k nim přístup nebo je dokonce někam neposílají.
  • 5. Zvažte úplné smazání účtů na sociálních médiích.