Nespoléhejte na biometrickou ochranu

Biometrická identifikace je systém, který pomáhá rozpoznat osobu na základě jejích jedinečných fyzických vlastností. Jde například o snímače otisků prstů, rozpoznávání hlasu nebo rozpoznávání obličeje.

Biometrická technologie se používá k ověření identity jednotlivce a tato funkce je již součástí mnoha osobních zařízení. A zde nastává problém. Obecně se tvrdí, že biometrické údaje tvoří prakticky neprostupnou obranu. Skutečnost je však jiná.

Jakmile nahrajete selfie na internet nebo jste natočeni na ulici, okamžitě jsou Vaše biometrické údaje k dispozici. Váš hlas, obličej a otisky prstů, to vše lze extrahovat na dálku. Pokud používáte sociální média, všechny tyto fyzické rysy mohou být zcela přístupné zločincům prostřednictvím vašich fotografií a videí.

Na druhou stranu biometrická data, která používáte k otevírání aplikací a odemykání zařízení, není snadné získat. Ve většině případů jsou uložena šifrovaně, což ale neznamená, že se k nim hacker nemůže dostat.

Největší problém jsou však technologie, které tato data zpracovávají a firmy prodávající bez zábran a jakékoliv kontroly všechno všem. Záleží jen na výši nabídky a můžete mít data lidí z celého světa.

Neměli bychom ani jásat na umisťováních kamer do našich měst a používáním dokonalých systémů na rozpoznávání lidí. Ono to zní pěkně, že tyto systémy snižují kriminalitu. Otázka je, zda je to skutečně pravda a jaká bude cena za ztrátu soukromí.

A co když se technika splete a Vy budete označeni jako zločinci? A nezačne nás někdo vydírat nebo dokonce ovládat? Nesměřujeme znovu k totalitnímu systému?