Kdo může za to, že se lidé nechtějí očkovat

Na první pohled může být tato otázka nepatřičná v souvislosti s projektem bezpečnosti na internetu. Ale skutečně jen na první pohled. Hned na začátku totiž můžeme označit viníka: internet.

Internet totiž umožnil dříve nemyslitelné šíření informací, v tomto případě spíše dezinformací, polopravd, lží a bludů. Dokud nebyli lidé propojeni prostřednictvím sociální sítí a emailů, sdělovali si různé zprávy jen v úzkém kruhu, a to ústně, případně telefonicky. Navíc byly takové zprávy téměř vždy prezentovány jako „slyšel/a jsem, že…“ nebo „jeden známý mě říkal…“. Váha těchto zpráv tak byla nepoměrně menší, než když někdo sdílí názor konkrétního člověka, v tomto případě třeba lékaře, navíc podloženého uměle vyrobenou statistikou, obrázkem nebo videem. Taková zpráva je zároveň sdílena stovkami, tisíci nebo i mnohem více lidmi, což vyvolává dojem její ověřenosti a pravdivosti.

Tím se vytváří nebezpečné situace, které mohou ovlivnit chování lidí. Část lidí se pak radikalizuje a ohrožuje zdraví a životy nejen své, ale i těch ostatních. A nemusíme mluvit jen o očkování proti covidu.