Problém se sledovacími kamerami

Jedna z největších bezpečnostních hrozeb pro obyvatele spočívá v instalaci kamer v ulicích, na úřadech, ve firmách. Ačkoliv se úřady a firmy zaštiťují zvyšováním bezpečnosti lidí, výsledky jsou přinejmenším pochybné. Vše se odehrává v rovině domněnek. To ale nebrání úředníkům utrácet peníze daňových poplatníků a ještě se tím chlubit.

Kvůli hypotetické prevenci kriminality nebo dopadení zločinců po činu, je však zásadním způsobem narušováno soukromí lidí. V rámci EU i v České republice existují zákony a nařízení, jak lze shromažďovat osobní údaje a jak s nimi nakládat. I kdyby úřady a firmy vše dodržovaly, o čemž lze pochybovat, tak hrozí extrémní nebezpečí zneužití sledovacích systémů třetí stranou. Máme na mysli nejen hackery, ale také státy. A je to především Čína, která má se sledováním a následnou manipulací s lidmi rozsáhlé zkušenosti.

Bohužel, jsou to právě čínské produkty, které nakupují úřady a firmy v České republice. Na jedné straně často nemají ani jinou možnost, pokud je jediným nebo hlavním kritériem cena. Tyto výrobky jsou totiž nejlevnější. Mohli bychom se ptát, z jakého důvodu? Jsou skutečně v Číně tak nízké náklady nebo stát dotuje firmám jejich ztrátu proto, aby získal přístup k datům?

Na straně druhé se pak celá řada lidí, kteří o nákupu rozhodují, mylně domnívá, že se nemůže nic stát. Nejen, že může, ale zcela jistě se to dříve nebo později stane, pokud se tak neděje již dnes.