Jak se nenechat sledovat

Mnohým lidem je jedno, jestli je někdo sleduje. Vůbec neřeší, že se data o jejich pohybu mohou dostat k reklamním agenturám, zlodějům, psychopatům, trollům nebo také vládám a špiónům. Tito všichni pak mohou mít vliv na jejich životy.

Pro ty, kterým to jedno není, máme návod, jak se sledování vyhnout.

V mobilu máme každý spousty aplikací, o mnohých ani nevíme. Některé z nich nás sledují naprosto všude, protože mají přístup k poloze zařízení. Prvním krokem k větší bezpečnosti tak bude kontrola, která aplikace má k poloze přístup.

To lze zjistit velmi snadno. V mobilu se systémem Android jděte do Nastavení, dále zvolte položku Aplikace, pak Správce oprávnění a nakonec Polohu. Objeví se aplikace setříděné podle oprávnění. Některé mají přístup k poloze po celou dobu, jiné jen během používání a další mají přístup k poloze zamítnutý.

Přístup k poloze po celou dobu nemusí mít žádná aplikace, takže pokud v tomto seznamu nějaké máte, udělte jim přístup jen během jejich používání nebo přístup zcela zamítněte. Aplikace, kterým lze udělit přístup k poloze během jejich používání jsou například mapy, vyhledávače, počasí nebo fotoaparát. Ostatním můžete přístup zamítnout.

Pokud používáte zařízení se systémem iOS, pak je postup analogický.

K větší bezpečnosti také přispívá, když smažeme aplikace, které nepoužíváme. Třeba aplikace, které jsme neotevřeli déle než měsíc asi nepotřebujeme.

A nakonec ještě doporučení. Používejte bezpečnostní aplikace. Ty ochrání váš mobil a navíc jsou většinou zdarma, jako například ty od firem Eset nebo Kaspersky.