Zjednoduší nám 5G zařízení život?

Představme si třeba tuto situaci. Jdeme po ulici v dešti, všude kaluže a najednou do jedné z nich vjede auto a postříká nám kabát vodou a blátem. Kabát je ale vyroben ze speciálních vláken, které zajišťují teplo nebo chlad, změnu barvy, odstraňování pachů a mnoho dalšího. Navíc je napojený na 5G síť, protože se třeba chceme podívat, jakou barvu jsme měli v určitý den zrovna na sobě.

Ale vraťme se skvrnám od bláta. Díky zabudované technologii dostaneme vzápětí po této nepříjemné události do mobilu informaci o tom, že 100 metrů odtud je čistírna, kde nám na počkání kabát vyčistí a ještě nám dají 20% slevu.

Jiná situace může nastat například při používání chytrých hodinek. Tato zařízení budou sledovat náš zdravotní stav a dávat různá doporučení. Automaticky pak třeba objednají doplňky stravy, které nám okamžitě připraví lékárna nejblíže místu, kam právě jdeme.

Vypadá to všechno jako krásný nový svět. Jenže všechny informace mohou být zneužity. Takže nejen, že někdo bude přesně vědět, kdy a kudy jsme se pohybovali, kde jsme se zastavili a také, co jsme tam dělali. Může to být ještě horší. Někdo bude znát dokonale náš zdravotní stav, což nám nejen přinese reklamu na určitý lék, ale může to také znamenat, že budeme platit mnohem více za pojištění.

5G síť, a časem ještě lepší technologie, umožní využívat celou řadu výhod. Zároveň však ještě více zvýší hrozby ztráty soukromí a umožní mnohem větší manipulaci s lidmi.