Bezplatné hry vedou k závislosti

Hraní her je populární nejen mezi mládeží, ale hrají je také mnozí dospělí. Doba, kdy se hry kradli se zdá být minulostí. Jednak jsou hry stále levnější, takže se nevyplácí pořizovat pochybné kopie, a také jsou na trhu hry bezplatné.

Většina hráčů dnes hraje hry na mobilech. Uvádí se, že až 80 procent obratu všech mobilních aplikací tvoří právě bezplatné hry. Možná si teď říkáte, co je to za nesmysl, že bezplatné hry generují tržby, ale je to tak.

Z čeho se tedy tyto tržby, mnohdy obrovské, generují?

Není to jen z reklamy, jak by nás mohlo hned napadnout. Tržby se generují z prodeje virtuálních věcí, které ovlivňují hráčský požitek. Finančně nejúspěšnější hry sázejí na soutěživost a sklony ke gamblerství. Hráči tak vlastně nehrají hru, ale zapojují se do jakési loterie. Jde o to získat unikátní virtuální předměty, více výhod pro své postavy, více času na hru nebo doplňkové služby. Často jde také o vyvolání napětí a naděje, stejně jako při sázení. Prodávají se například balíčky, kde nevíte, co se v nich přesně skrývá. Po jejich otevření se vždy najde nějaké to příjemné překvapení, které vás donutí koupit si další balíček.

Tímto způsobem pak vzniká závislost. Z běžných hráčů počítačových her se stávají gambleři.