Jak poznat falešné zprávy

Jsme doslova zahlceni množstvím informací, které se na nás valí ze všech stran. Ať už to jsou tradiční média jako tisk, televize, rádio nebo nová média, jimž vévodí sociální sítě, zájmové weby a weby s mixem všeho možného, všude je takové množství nejrůznějšího obsahu, že bylo by lépe v zájmu duševního zdraví to vůbec nesledovat.

Každý si může všimnout, jak mnoho zpráv se mění v průběhu času. Některé jsou již za pouhou hodinu jinak, některým to trvá den, týden nebo i měsíc. Bohužel, jsou i zprávy, které jsou záměrně různě upravené nebo dokonce zcela smyšlené. Ponechme stranou za jakým účelem, ale tato skutečnost je prokazatelná.

Jak se v této džungli vyznat? Otázka je, zda se lidé vůbec vyznat chtějí. Pro mnohé jsou zprávy o katastrofách, tajemných iluminátech řídících svět nebo škodlivosti očkování tím, co slyšet chtějí. Ale co my ostatní?

Pro orientaci v přemíře nesmyslů, kde jsou skutečné zprávy někde zastrčené, pomůže jednoduchý test. Drtivá většina falešných zpráv začíná tímto sdělením "tohle vám v médiích neřeknou", "tak tohle jste určitě nevěděli" apod.

Další možností jak se nechat zmást jsou podvodné emaily. I v tomto případě je návod na rozpoznání falešné zprávy poměrně jednoduchý. Pokud je v emailu uvedeno, že je absolutně nutné jej poslat dál, pak máte 100% jistotu, že obsah je falešný.

A nakonec samotný zdroj zpráv. Existuje celá řada webových portálů, kde se to nesmysly a falešnými zprávami jen hemží. Seznam těchto stránek najdete zde. Lépe je se těmto webům zcela vyhnout.