Bude nás sledovat lednička?

Téma internetu věcí (IoT) není asi každému blízké. Možná o něm dokonce většina lidí vůbec neslyšela. Realita je však již tady.

Internet věcí je označení pro „síť fyzických zařízení, vozidel, domácích spotřebičů a dalších zařízení, která jsou vybavena elektronikou, softwarem, senzory, pohyblivými částmi a síťovou konektivitou, která umožňuje těmto zařízením se propojit a vyměňovat si data“ (zdroj: Wikipedie).

Podstatné na tom je konec citace – vyměňovat si data. Znamená to, že si žárovka může vyměňovat data s vysavačem, lednička s pračkou, topení s kočkou (má přece čip). Tyto příklady jsou možná extrémní, ale ty následující už ne.

Žárovka zjistí, že jsme odešli z domu, pošle informaci elektrárně a ta ji zhasne, aby se ušetřila energie. Vozidlo z nastavení navigace zjistí, že jedeme domů, pošle informaci kotli, aby zapnul topení, a když přijedeme domů, bude naše obydlí již příjemně vytopeno.

Takže i lednička si bude vyměňovat informace s dalšími zařízeními. Například s e-shopem, aby doobjednala docházející potraviny nebo ty s prošlou lhůtou spotřeby. Zároveň se spojí s platebním terminálem a zboží rovnou zaplatí. Poté se domluví s přepravcem na dodávce zboží přesně v hodinu, kdy budou majitelé domu/bytu doma. Lednička to ví, protože je propojena s žárovkami, topením, ovládáním garáže i samotným vozidlem. Také ví, kdy se zapíná počítač nebo kdy je podle polohy mobilu majitel pravidelně doma.

Lednička nám tak může pomáhat, ale také může posílat informace kamkoliv. Odtud už je jen krůček k tomu, aby nám začal někdo organizovat náš život, dokonale věděl o všem, co děláme a nakonec nás zcela ovládl. Chceme to?